خرید فالوور اینستاگرام خرید لایک اینستاگرام قالب صحیفه
خانه / آب / فیلتر شنی
فیلتر شنی
فیلترشنی

فیلتر شنی

دستگاه فیلتر شنی

فیلتر شنی از قدیمی‌ترین ابزاری بود که انسان با ایده گرفتن از طبیعت، به کار گرفته تا بوسیله فیلتر شنی آب مورد نیاز را تصفیه کند. فیلتر تحت فشار از نوع شنی که به فیلتر شنی معروف می باشد از رایج ترین نوع فیلتر مورد استفاده برای استخر است که با ایجاد سرعت مناسب برای عمل فیلتراسیون، تصفیه ای مناسب را فراهم می کند. با توجه به اینکه فیلتر شنی املاح تا درشتی ۱۰۰ میکرون را از آب جدا می کند به همین به عنوان یک پیش تصفیه مطمئن در صنایع تلقی می شود.فیلتر شنی معمولا رسوبات، فلزات، هیدروکربن و برخی مواد دیگر از آب جدا می کند.سایز و اندازه فیلتر شنی به گونه ای طراحی می گردد که در هنگام شستشو معکوس فضای لازم برای انبساط بستر وجود داشته و همچنین قابلیت جداسازی مواد معلق تا قطر ۵۰ میکرون در فیلتر شنی  امکان پذیر است. آبی که از  فیلتر شنی عبور می دهیم پس از تصفیه آب توسط فیلتر شنی حتی بدون اضافه کردن مواد شیمیایی آبی زلال خواهیم داشت. امروزه این تجهیز پرکاربرد یعنی فیلتر شنی در صنعت، کشاورزی، مراکز تفریحی و منازل مسکونی به طور قابل توجهی مورد استفاده قرار می‌گرفته

فیلتر شنی بر اساس نحوه فیلتراسیون به پنج دسته تقسیم می گردد

 1. فیلتر شنی تحت فشار – فیلتر شنی استخر
 2. فیلتر شنی حوضچه ای
 3. فیلتر شنی آرام
 4. Biosand Filter
 5. Bottomless Sand Filter

فیلتر شنی بر اساس نحوه فیلتراسیون و فشار کاری فیلتر به چندین دسته تقسیم می شود که دسته بندی واحدی را نمی توان برای آن مشخص کرد.

فیلتر شنی تحت فشار – تصفیه آب استخر

آب استخر عمومی ‌و استخر خانگی، پس از چند بار استفاده دچار آلودگی می‌گردد که عمدتا شامل جامدات معلق، پوست بدن، مو و ذرات خاک و گرد و غبار می باشد. آب با عبور از بستر فیلتر شنی استخر به راحتی می‌توان به جداسازی این آلاینده‌ها از آب اقدام کند و آب را می توان مجدد استفاده کرد. در هنگام تصفیه، آب کثیف از لوله ورودی وارد فیلتر شنی می گردد. فشار پمپ و نیروی جاذبه، آب را از درون شن به سمت پایین هدایت کرده و شن و ماسه ریز هرگونه آشغال و مواد معلق را از آب استخر حذف می کند. در قسمت پایین فیلتر شنی نازل های با سوراخ های بسیار ریزی دارد که اجازه عبور شن و ماسه را نخواهند داد اما آب از داخل نازل فیلتر شنی عبور می کند. در زیر مخزن، آب تصفیه شده از لوله خروجی بیرون می آید.برای حذف ذرات فیزیکی و درشت آب از فیلتر شنی استفاده می کنیم .

پیش تصفیه آبیاری قطره‌ای

منبع تامین آب مورد نیاز فضای سبز مهم نیست که آب چاه یا فاضلاب تصفیه شده باشد. برای اینکه نازل‌های سیستم آبیاری قطره‌ای در آب دچار گرفتگی نشود که به علت وجود جامدات معلق می باشد ، باید از فیلتر شنی استفاده کنید. فیلتر شنی تحت فشار برای این مورد، بهترین گزینه است.

فیلتر شنی آرام

(Slow sand filter) فیلتر شنی آرام از روش قدیمی برای تصفیه آبهای شهری بوده و امروزه این روش از فیلتراسیون آب شهری تنها در مقیاس های کوچک و برای آبی با کدورت و لجن پایین است مورد استفاده قرار می گیرد.برای استفاده از فیلترهای شنی آرام نیاز نیست تا عملیات خاصی قبل از تصفیه و ورود آب به فیلتر صورت بگیرد و همچنین برای مراحل تصفیه آب نیز مراحل پیچیده ای نباید انجام شود. این دو مورد از مزیت های استفاده از فیلتر های شنی است که برای یک سیستم تصفیه کوچک می تواند حائز اهمیت باشد.

فیلتر شنی فلزی و فیلتر شنی فایبرگلاس

فیلتر شنی با وجود کاربرد فراوان، نظر به اینکه هنوز هم برای برخی از افراد و سازمان کاملا شناخته شده نیست؛ به همین جهت بسیاری اشخاص از فواید استفاده از این تجهیز سودمند بی خبر می باشند. فیلتر شنی در دو نوع فلزی و فیلتر شنی frp در بازار ارائه می گردد. که با توجه به نوع کاربری و محیط نصب نوع آن را انتخاب می کنند.

با توجه به بررسیهای متخصصین شرکت زادآب، انواع مختلفی از فیلتر شنی در ابعاد متفاوت مورد استفاده قرار می‌گیرد که از انواع ساده ترین نوع این فیلترها، می توان فیلتر شنی کند و تند نام برد. فیلتر شنی از نوع تند با گذشت زمان هنوز هم به طور گسترده‌ای از آن در تصفیه خانه های شهری استفاده می شود و همچنین برای مقادیر کمتر آب عموما از فیلتر شنی تحت فشار استفاده می گردد که از این نوع فیلتر شنی تحت فشار برای کدورت زدایی و تصفیه پیشرفته فاضلاب استفاده می‌شود.
نظر به اینکه فیلتر شنی با وجود کاربردهای فراوان، هنوز هم برای برخی از افراد و سازمان ها کاملا شناخته شده نیست، به همین جهت بسیاری اشخاص از فواید استفاده از این تجهیز سودمند محروم هستند. در ادامه ۷ مورد از موقعیت‌هایی که می‌توان در آن از فیلتر شنی برای تصفیه و بهبود کیفی آب و استفاده مجدد از آب بهره گرفت، اشاره می‌کنیم.

کاربرد عمده فیلتر شنی

 1. پیش تصفیه R.O
 2. گرفتن فلاک های تصفیه شیمیایی
 3. استفاده در صاف سازی آب استخرهای شنا
 4. تصفیه آب، تصفیه فاضلاب و استخر پرورش ماهی

فیلتر شنی کشاورزی

یکی از کاربرد های زیاد فیلتر شنی استفاده در سیستم های آبیاری تحت فشار در کشاورزی می باشد که در ابتدای مسیر به همراه فیلترسیکلون یا همان هیدروسیکلون استفاده می گردد که ذرات درشت وارد سیستم آبیاری نگردد که در نتیجه باعث گرفتگی قطره چکان ها و دری پرها نگردد.

برای دیدن جدول فیلتر شنی زادآب از لینک استفاده نمایید.

اساس کار فیلتر شنی

اصولا فیلتر های شنی به وسیله بستری از سنگ و شن های ریز (سنگ و شن های سیلیس ) به تصفیه آب ورودی می پردازند

شیرآلات فیلتر شنی

فیلتر شنی دارای انواع شیر می باشد از مدل رایج آن می تواند شیر دستی پروانه را نام برد.

شیر-پروانه-ای-فیلتر-شنی
شیر-پروانه-ای-فیلتر-شنی

جدول دانه بندی سیلیس فیلتر شنی و سختی گیر

شماره لایه

قطر دانه بندی mm

۱

۱-۳

۲

۳-۵

۳

۵-۸

۴

۸-۱۲

مشخصات فیلتر شنی تحت فشار

 • سه لایه رنگ اپوکسی در قسمت داخلی بدنه و قسمت خارجی بدنه فیلتر شنی با ضد زنگ و رنگ مناسب پوشیده می گردد.
 • بدنه فیلتر شنی ساخته ده در شرکت زادآب قابلیت ۸ بار تحمل فشار را دارد
 • قابل تجهیز به سیستم اتوماتیک شست و شوی معکوس
 • مجهز به دریچه های بازدید و آدم رو از بالا و پایین
 • مجهز به شیر هواگیری و فشار سنج

مقایسه فیلتر تحت فشار و ثقلی

به دلیل قسمت بالای ساختمان محفظه تحت فشار، فیلترهای تحت فشار تنها در تصفیه خانه های کوچک آب و عمدتا در کارخانه به کار برده می شوند در حالی که فیلتر نوع ثقلی کاربرد گسترده تری نسبت به فیلتر شنی تحت فشار دارند. استفاده از فیلتر تحت فشار برای تصفیه آب های سطحی و برای اجتماعات شهری دارای نقاط ‌ضعف می باشد که نمی توان از آن‌ها چشم پوشی کرد.

شما با استفاده ار لینک زیر می تواند از نحوه تشکیل کلاس های آموزشی فیلتر شنی مطلع شود

کلاس آموزشی فیلتراسیون

درباره ی beducationir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *