خرید فالوور اینستاگرام خرید لایک اینستاگرام قالب صحیفه
خانه / آب / احیای رزین با نمک
احیای رزین با نمک
احیای رزین با نمک

احیای رزین با نمک

احیای رزین سختی گیر با چه نوع نمک

 • نمک احیای رزین

یکی از مهم ترین اجزای یک دستگاه سختی گیر رزینی محلول آب و نمک می باشد. احیای رزین سختی گیر با نمک احیای رزین امکان فعالیت مجدد به دستگاه داده می شود.

 • آب سخت

در مصارف صنعتی و تاسیسات آب های سخت مشکلات زیادی ایجاد می کنند. تبادل یونی سدیم رزین با املاح کلسیم و منیزیم آب ، رزین را از کار انداخته و  باید دوباره بازیابی و احیا رزین صورت گیرد. فرآیند احیای مجدد رزین که توسط محلول غلیظ آب و نمک در سختی گیر یا همان نمک احیای رزین انجام می شود.

احیای رزین

  در کنار هر واحد سختی گیر رزینی یک مخزن نمک مستقر است که در زمان احیای به کار برده می شود. در زمان احیا، محلول آب نمک از بالای مخزن وارد می شود و از بستر رزین عبور داده می شود.

این عمل بسته به اندازه و ظرفیت مخزن می تواند تا ۳۰ دقیقه ادامه داده شود. مادامی که محلول آب نمک از رزین عبور داده می شود. 

رزین یون های کلسیم و منیزیمی را که به خود جذب کرده است مجددا آزاد می کند و سدیم موجود در محلول آب نمک را جذب می کند.

به این صورت است که رزین مجدد توانایی خود را برای سختی گیری از آب به دست می آورد. عمل احیای رزین امری بسیار ضروری و لازم است چرا که با طول عمر رزین رابطه مستقیم دارد.

اجرای درست عمل احیا رزین می تواند در افزایش طول عمر رزین کمک شایانی داشته باشد. آموزشگاه زادآب دوره آموزشی سختی گیر رزینی را جهت افزایش دانش افراد برگزار می کنند جهت ثبت نام دوره های آموزشی زادآب با کارشناس ثبت نام تماس حاصل فرمایید.

احیای رزین آنیونی

یکی از دلایل تولید رزین های آنیونی قوی نیاز به حذف سیلیکا از آبهای صنعتی می باشد. این رزین در حذف سیلیکا از آب بسیار خوب عمل می کند اما حذف سیلیکا از شبکه رزین در هنگام احیا کار بسیار مشکلی است و همین رسوب سیلیکا (sio2) در ساختار رزین ظرفیت رزین را کاهش می دهد. برای احیای رزین آنیونی قوی سود سوزآور (NAOH) رقیق را تا دمای ۴۰-۵۰ درجه سانتی گراد گرم می کنیم و به دستگاه تزریق می کنیم و زمان تماس سود را با رزین افزایش می دهیم.

آیا می توان از آب بکواش برای پر نمودن منبع نمک استفاده نمود ؟

بله در صورتی که با فقدان آب مواجه باشیم می توان از آب بکواش (شستشوی معکوس ) قبل از عملیات شستشوی سختی با نمک جهت پر نمودن منبع نمک سختی گیر استفاده شود البته بهتر است از آب عاری از سختی جهت تهیه آب نمک استفاده گردد زیرا هرچه آب نمک مورد استفاده در سختی گیر رزینی خلوص بالاتر داشته باشد عملیات احیای رزین سختی گیر بهتر صورت می گیرد.

در موارد زیر آب نرم خروجی تولید شده از سختی گیر رزینی بسیار مفید می باشد

 • تصفیه آب آشامیدنی ، سیستم های دیونیزه و اسمز معکوس ، تصفیه فاضلاب
 • تغذیه دیگ های بخار، برج های خنک کننده با آب ، بویلر و رآکتورها در مبدل های حرارتی
 • سیستم های سرد کننده ، خشک شویی ها و رستوران ها
 • سایر مصارف صنعتی بسیار مفید است
 • نمک سختی گیر – نمک بویلر

نمک مورد استفاده در سختی گیر  رزینی

برای اینکه آب نمک را به سختی گیر انتقال دهیم می توانیم از دو روش معمول استفاده کنیم :

سیکل بسته شیر اتصال آب به مخزن را باز کرده که به آن سیکل بسته گفته می شود و جای خالی آب، توسط آب نمک پر می گردد.

و دومین روش هم مکش آب نمک از مقابل لوله اتصال آب نمک و ورود به مخزن سختی گیر رزینی و شستشوی و احیای رزین

و نکته مهم اینکه اولین باری که رزین توسط آب نمک احیا می شود بهتر است با آب مقطر احیا گردد.

و شایان ذکر است که در پایان کار احیا رزین، رزین را با آب تازه شستشو می دهند تا نمک اضافی موجود حذف گردد.

نمک احیای رزین، نمک سختی گیر یا نمک بویلر یا همان دیگ بخار

استفاده از سنگ نمک با کیفیت یا نمک های صنعتی با خلوص بالا در امر احیای رزین و مزایای آن

باعث افزایش عمر رزین می شود.
رزین شستشو داده شده با کلر و سدیم یا نمک، خاصیت خود را دوباره بدست می آورد.

اب سخت در مصارف صنعتی

در مصارف صنعتی و تاسیسات آب های سخت مشکلات زیادی به وجود می آورد. با استفاده از دستگاه های سختی گیر نوع رزینی می شود سختی آب را از بین برد. تبادل یونی سدیم در رزین در مرور زمان کارایی آن را کم می کند. در نتیجه باید دوباره بازیابی و احیا گردد. احیا مجدد رزین توسط محلول غلیظ آب نمک از بستر رزین انجام می شود. آب نرم خروجی برای تغذیه دیگ های بخار، برج های خنک کننده، مبدل های حرارتی ، سیستم های سرد کننده و سایر مصارف صنعتی مناسب می باشد.

بهترین نمک مصرفی در سختی گیر رزینی

بهتر است جهت احیا سختی گیر از سنگ نمک استفاده کنیم علت استفاده از سنگ نمک خلوص بالای این نوع سنگ بوده و همچنین می توان انتظار داشت درون مخزن نمک آب نمکی با خلوص بالای ۷۰ درصد همیشه وجود خواهد داشت همانطور که میدانید خلوص آب نمک جهت احیای رزین سختی گیر می بایست ۱۵ درصد باشد. در واقع لوله آب ورودی که شیر آب نمک با خلوص بالا و پس از رقیق سازی آب نمک ۱۵ درصد تهیه می شود و قابل ذکر است که برای احیای سختی گیر قرص های نمک هم مورد استفاده قرار می گیرد.

حالا سوال اینجاست که آیا می توان از نمک پودری نیز استفاده کرد؟

نمک های پودری موجود در ایران بصورت ید دار هستند ید قاتل رزین موجود در سختی گیر شماست. بهتر بگوییم ید مانند کلر قاتل رزین محسوب می شود به همین دلیل اگر از نمک احیا پودری بدون ید استفاده نمایید هیچ مشکلی برای رزین و احیا وجود ندارد.طریقه مصرف نمک پودری بدون ید است به این صورت است که باید در آب حل شود و بعد برای احیا مورد استفاده قرار گیرد تا آب نمک درون مخزن به یک اندازه غلظت نمک داشته باشد اگر نمک پودری را بدون همزن استفاده کنیم در بالای مخزن غلظت رقیق و در قسمت زیرین بدلیل ته نشینی، غلیظ خواهد بود اما در سنگ نمک بدلیل سطح تماس بیشتر غلظت آب نمک درون مخزن متعادل تر می باشد.

اصطلاح سختی آب

املاح کلسیم و منیزیم موجود در آب، را اصطلاحا سختی آب می نامند بهترین راه برای حذف این نوع سختی استفاده از سختی گیر رزینی می باشد.

نمک مورد نیاز برای سختی گیر بویلر ها ( دیگ بخار )

مقدار نمک لازم سختی گیر برای هر لیتر رزین ۲۵/۰ کیلوگرم نمک می باشد که به صورت محلول آب نمک ۱۰% برای احیا رزین مورد استفاده قرار می گیرد.

خلوص نمک و رابطه آن با راندمان احیا

خلوص نمک سختی گیر عامل بسیار مهمی در احیا مناسب رزین کاتیونی در دستگاه سختی گیر رزینی می باشد. رزین های آنیونی با سود قابل احیا می باشند. در پایان کار احیا ، رزین را با آب تازه می شویند تا نمک احیای رزین اضافی موجود از بین برود و سختی گیر به خوبی کار می کند. توصیه می شود برای احیا رزین کاتیونی سختی گیر از سنگ نمک استفاده شود.

انواع نمک برای سختی گیر رزینی

در سختی گیر رزینی به دلیل وابستگی زیاد به نمک از سه نوع نمک برای افزایش عملکرد این سختی گیر در ساخت آن مورد استفاده قرار می گیرد.

سنگ نمک

سنگ نمک یک ماده طبیعی در همه جا قابل تهیه می باد و معمولا با حفاری های معدنی از زمین بیرون می آورند. سنگ نمک بین ۹۸ تا ۹۹ درصد کلرید سدیم دارد که بین ۰٫۵ تا ۱٫۵ درصد از آن در آب حل به دلیل سولفات کلسیم حل نمی گردند.

نکته مهم در احیای رزین های موجود در سختی گیر رزینی احیای منظم در فواصل زمانی معین بسته به مقدار ظرفیت دستگاه سختی گیر رزینی و مقدار بهره برداری از دستگاه می باشد.

درباره ی beducationir

8 دیدگاه

 1. با سلام،لطفا پاسخ سوال بنده را بدهید
  احیای رزین با نمک امکانپذیر است؟مگر کلر موجود در نمک خود برای احیا مضر نیست؟ما در پالایشگاه از محلول چهار درصد هیدروکسید سدیم برای احیای میکس بدها استفاده میکنیم
  تلفن ۰۹۱۱۱۵۷۰۰۳۴

  • با سلام به شما دوست عزیز
   بیش از ۲۰۰ نوع رزین وجود دارد رزین هایی که در سختی گیر های فلزی استفاده می گردد برای اینکه سدیم تعویض شده خود را بازیابی کنند می بایست با نمک طعام شستشو شوند
   یون کلر به تنهایی برای رزین ها ایجاد مشکل نمی کند.

 2. با سلام در صورت احیا رزین وایرکات آن رزین چه مقدار کارایی دارد

 3. ممنون از سایت خوبتان

 4. ممنون از سایت پربارتان

 5. باسلام،میخواستم بپرسم برای احیاءسختی گیر به ظرفیت ۲۰۰۰۰۰۰ گرین، بامخزن نمک دوهزارلیتری،چه مقدار نمک بایداستفاده کنیم

 6. سلام و عرض ادب .
  من یک سوال داشتم .
  آب نمکی ک برای سختی گیری رزین درست میشه حتما باید با آب نرم باشه یا میشه آب نمک رو با اب سخت هم درست کرد .
  بعضی از افراد میگن چون اب سخت داخل خودش کلسیم و منیزیم داره نباید آب نمک رو با اب سخت درست کرد چون یون های سدیم کمتری رو جذب می‌کنه و کیفیت سختی گیری میاد پایین . اما اگه آب نرم باشه سدیم بیشتری در همون حجم آب حل میشه و در عملیات سختی گیری رزین بهتر عمل می‌کنه . آیا چنین چیزی درسته ؟

 7. فروش نمک های صنعتی(سختی گیری آب .تاسیسات)
  مثل:
  کارخانه ها
  بیمارستان ها
  مجتمع های تجاری ومسکونی
  خوراک دام ها
  و…
  برای مشاوره و خرید تماس بگیرید
  ۰۹۲۲۳۳۴۵۲۸۰
  zadab

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *