خرید فالوور اینستاگرام خرید لایک اینستاگرام قالب صحیفه
خانه / آب / فیلتر کربن
فیلتر کربن
فیلتر کربن

فیلتر کربن

دستگاه فیلتر کربن

فیلتر کربنی در دو نوع تولید و به بازار عرضه می گردد می شود که یکی به صورت مخزن  فیلتر کربن فایبر گلاس و دیگری مخزن فیلتر کربن فلزی که در مجموع میتوان نتیجه گرفت که فیلتر کربنی در ابعاد ها و ظرفیت های گوناگونی موجود می باشد.

جلوگیری از مستهلک شدن ممبران با استفاده از فیلتر کربنی

 ابتدا سنگ سیلیس متوسط سپس کربن را درون فیلتر کربنی می ریزیم که کربن موجود در این فیلتر موجب این می شود که اگر آب ورودی دارای کلر باشد کلر آب را حذف می کند. چرا که کلر موجود در آب وارد شده موجب  تخریب شدن ممبران می گردد.

توجه داشته باشیم که این نوع فیلتر هم باید مرتب back wash  شود. لازم به ذکر است اگر به موقع عمل back wash  صورت نگیرد داخل مخزن پر از گل و لای می شود و این آب وقتی وارد ممبران ها شود باعث تخریب شدن ممبران می شود.

فیلتر کربنی

 یکی از پرکاربردترین فیلترها در صنعت تصفیه آب و فاضلاب فیلتر کربنی است. استفاده از دستگاه  فیلتر کربنی بعد از دستگاه فیلتر شنی الزامی می باشد چون اکثر آبها جهت تصفیه کردن حاوی کلر آزاد بو طعم و رنگ های خاصی می باشند. در سیستم های جذبی از فیلتر کربنی استفاده می شود به دلیل سطح فعال زیاد کربن به عنوان یک جذب کننده بسیار قوی شناخته می شود و همچنین به دلیل سطح تماس بالای کربن و ساختار بسیار ریز مولکولی آن می تواند مواد شیمیایی زیادی را جذب خود کند. به کربنی که دارای بار مثبت الکتریکی که به آن القا شده است و که توانایی حذف بعضی از یون های منفی و جذب آنها را دارد کربن فعال (Activated Carbon) گفته می شود. هر قدری که کربن ریز تر باشد جذب مواد عالی در آنها بالا می باشد اندازه کربن معمولا از ۵/۰ تا ۶۰ میکرون متفاوت می باشد. و معمولا هر گرم کربن گرانول دارای سطحی در حدود ۴۵۰ الی ۱۶۰۰ متر مربع می باشد.

موارد استفاده از دستگاه فیلتر کربنی

از دستگاه فیلتر کربنی  برای حذف ناخالص های آب از قبیل کدورت آب, طعم آب, رنگ آب, بوی آب, کلر آب, مواد شیمایی موجود در آب مورد استفاده قرار می گیرد. تجهیز دستگاه فیلتر کربن در صنعت آب و فاضلاب درون یک استوانه فلزی شکل می باشد و در تصفیه آب های خانگی درون یک محفظه بنام هوزینگ صورت می پذیرد.

دستگاه فیلتر کربن  جهت حذف بو و طعم در آب

فیلتر کربن یکی از روش های حذف بو و طعم بد آب می باشد. امروزه از فیلتر کربنی جهت حذف کلر باقیمانده آب استفاده می شود. نوع کربن فعال ، دما ، PH و کیفیت آب از جمله عوامل موثر در کارایی و بازدهی فیلترهای کربنی می باشد. فیلتر های کربنی به عنوان پیش تصفیه دستگاه تصفیه  آب های معدنی ، تصفیه نهایی آب شرب ، صنایع غذایی ، جذب رنگ پسابهای رنگرزی و جذب مواد آلی تجزیه ناپذیر پسابها مورد استفاده در سیستم های RO قرار می گیرد.

دستگاه فیلتر کربن خانگی

از دو نوع دستگاه فیلتر کربنی در تصفیه آب خانگی استفاده می شود ابتدا آب از کربن به صورت پودری می گذرد و سپس از فیلتر کربنی به صورت فشرده عبور می کند. کربن فشرده همان کربن پودری است که به وسیله نوع خاصی از چسب به هم فشرده می شوند. در تصفیه آب به روش اسمز معکوس آب پس از گذر از فیلتر شنی وارد فیلتر کربنی می شود. طول عمر ممبران تصفیه آب  با استفاده از دستگاه فیلتر کربن کمک زیادی می کند. جنس این نوع فیلترهای کربنی معمولا استیل, فلزی FRP می باشد. بنابر نوع آب و مقدار گذر آب فیلتر کربنی طراحی می گردد.

عملکرد سیستم فیلتر کربنی در دستگاه تصفیه آب

فیلتر کردن آب توسط دستگاه فیلتر کربن

ناخالصی های موجود در آب را توسط سیستم فیلتر کربنی که با نقره فعال شده، می گیرد و جرم را بصورت ارگانیک نابود می کند. کربن فعال این دستگاه های فیلتر کربنی موجود در سیستم تصفیه آب خانگی جهت بهبود طعم ، بو و مزه آب است که از جنس پوسته نارگیل,  می باشد .از آنجا که آب  در صورت ذخیره در مخزن از این فیلتر عبور می کند, چنانچه به مدت طولانی در مخزن مانده و طعم و بوی آن تغییر پیدا کرده باشد با عبور از فیلتر مرحله پنجم تغییرات صورت گرفته بهبود می یابد و بر طرف می شود.

یونیزه کردن آب توسط فیلتر کربن

این فرایند آب را احیا و آن را قلیایی می کند چرا که ساختار خوشه ای مولکول های این فرایند آب اسیدی و آب قلیایی تولید می کند که هر کدام از این آب ویژگی های منحصر به فردی دارند که باعث ارتقای سطح کیفی آب شما مخصوصا سلامت آن می شوند.

کربن اکتیو یا همان زغال فعال

زغال فعال یا  carbon active یک نوع جاذب قوی با جذب سطحی فوق العاده می باشد و در هیچ حلال شناخته شده ای حل نمی شود و برجسته ترین مشخصه آن حذف انتخابی آلاینده است و در برخی موارد برای بازیافت مواد نیز بکار می رود. میزان جذب زغال فعال به اندازه ساختار منافذ کربن و توزیع اندازه منافذ و همچنین اندازه و شکل مولکول های آلاینده بستگی دارد.

اساس کار دستگاه فیلتر کربنی

اساس کار فیلتر کربنی این است که برای حذف طعم، بو، رنگ، مواد آلی و کلر آزاد که در آب جذب می شود از دستگاه فیلتر کربنی استفاده می شود.

روش احیای فیلتر کربنی

مدت زمان استفاده از فیلتر کربنی بستگی به آب ورودی و نوع آب ورودی دارد. دستگاه فیلتر کربنی نیز مثل دستگاه فیلتر شنی نیاز به پس شویی یا شستشوی معکوس (بکواش) دارد. کربن فعال زمانی اشیا می شود که پس از گذر آب از روی کربن و پر شدن حفره های ریزی که روی سطح کربن صورت گیرد. معمولا اگر دستگاه های فیلتر کربنی حجم کربن آنها کم باشد مبادرت به تعویض کربن می کنند. ولی در فیلتر های که حجم کربن آنها بالا می باشد تعویض کربن مقرون به صرفه نبوده از این رو اقدام به احیای کربن دستگاه فیلتر کربن می کنند.. پس از اشباع به وسیله هوا و بخار مبادرت به احیای کربن می کنند. در این نوع فیلتر کربنی باید یک بوشن جهت تزریق بخار و هوا تهویه کرد این عمل تا چند بار قابل انجام و موثر است. لازم به ذکر می باشد برای این نوع از فیلتر کربنی باید از جنس استیل استفاده شود تا در برابر بخار مقاوم باشد. نازل های آب جمع کن و آب پخش کن های هم در این نوع فیلتر ها باید استیل یا برنجی باشد.

فیلتر های کربنی تحت فشار فعال

اصلی ترین عاملی که آنرا یک جاذب خوب نموده است، وجود شبکه ای از میلیون ها منفذ ریز شبیه کانال است که سطح قابل ملاحظه ای را ایجاد می کند. کربن فعال ماده ای کربنی جاذب و خنثی می باشد. کاهش ناخالصی های موجود در کربن اولیه و اکسیداسیون سطح هدف اصلی فعال سازی کربن است. کربن فعال با ریز منفذ های زیاد را می توان به یک اسفنج شبیه نمود. قطر منافذ از ۴ تا ۱۰۰۰۰۰ آنگستروم متفاوت است.

جذب آلاینده ها با استفاده از فیلتر کربن

فیلتر کربن در فرآیند در تصفیه آب به منظور جذب آلاینده های مختلف مثل مواد آلی ایجاد کننده طعم و بو و مواد آلی مصنوعی می باشد که از جمله کاربرد آن استفاده در پیش تصفیه RO و خطوط تصفیه آب های معدنی و آشامیدنی و سایر نوشیدنی ها می توان اشاره کرد.

ویژگی های فیلتر کربنی ساخت شرکت

 • طراحی و ساخت دستگاه فیلتر کربن برای استفاده در صنایع مختلف
 • تحمل فشار تست ۱۰بار و فشار کاری ۴ بار
 • استفاده از کربن فعال جاکوبی ساخته شده از پوست نارگیل
 • مجهز به شیر هواگیری و فشارسنج عقربه ای (گیج)
 • قابلیت ساخت کربن استیل FRP
 • قابل ساخت دستگاه فیلتر کربنی به صورت شیر دستی و شیر اتومات
 • نصب , راه اندازی , راهبردی , آسان دستگاه فیلتر کربنی
 • جذب بالای مواد الی آب توسط دستگاه فیلتر کربنی

کاربرد فیلتر کربنی در صنایع مختلف

 • تصفیه آب و فاضلاب
 • صنایع غذایی و لبنی
 • صنایع رنگرزی و شیمیایی
 • استخرهای شنا تفریحی و اکواریوم های بزرگ
 • تصفیه آب خانگی و صنعتی و . . .

موارد تعیین کننده قیمت فیلتر کربن

 • کربن استیل FRP ,یا استیل بودن فیلتر کربنی
 • نوع کربن مورد استفاده در فیلتر کربنی
 • گرانول یا پودری بودن کربن
 • اصالت نوع کربن مورد استفاده در دستگاه فیلتر کربنی
 • فیلتر کربنی با قابلیت احیاء کربن
 • نوع لوله کشی فیلتر کربنی به منظور دستی یا اتوماتیک بودن شیر دستگاه

اطلاع از تشکیل دوره آموزشی فیلتراسیون

درباره ی beducationir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *