خرید فالوور اینستاگرام خرید لایک اینستاگرام قالب صحیفه
خانه / آب / کربن فعال
کربن فعال پودری

کربن فعال

کربن فعال

کربن فعال ماده ای متخلخل می باشد که قادر است ترکیبات آلی ، آلوده کننده ها و سایر ناخالصی های موجود در مایعات ، گاز ها ، مواد شیمیایی و غیره را جدا سازی کند.

مدل های مختلف کربن اکتیو برای مصارف مختلف

مورد استفاده کربن اکتیو در دو نوع کربن فعال پودری و کربن فعال گرانولی جهت حذف بو و رنگ و مزه و مواد آلی و هالو فرم ها و مواد فنلی و کلر موجود در آب مصرفی می باشد.

کربن اکتیو چگونه بدست می آید؟

بعد از پیرو لیز حرارتی مواد سلولز گیاهی تحت عملیات فعال سازی با بخار آب قرار می گیرد و کربن اکتیو بدست می آید.
بسیاری از مواد مایع و گازها دارای مقادیری مواد ناخواسته و ناخالصی هستند. در برخی موارد این ناخالصی ها شامل میکروب ، باکتری ، مواد سمی و آلوده کننده های دیگر می باشند که با وجود درصد بسیار کم، عملا شرایط نامطلوبی را ایجاد می کنند، بطوریکه طعم ،بو ،رنگ و خواص دیگر را تغییر می دهند. حتی در بسیاری مواقع تنها شیوه موثر نیز می باشد. برای رسیدن به شرایط دلخواه در این گونه مایعات و گازها بایستی ناخالصی ها حذف شوند. یکی از بهترین روشهای حذف ناخالصی ها ،حذف آنها به شیوه جذب سطحی می باشد.

طریقه ساخت کربن فعال

کربن فعال را با توجه به تنوع مصرف و تنوع مواد اولیه انواع زیادی با مشخصات خاص تولید می شود که هر کدام برای مصارف خاصی ساخته می شوند. وجود انرژی موازنه نشده ای است که بین اتمهای سطحی و اتمهای داخلی سطوح سوراخها وجود دارد بدلیل ، پدیده جذب در سطوح داخلی سوراخ های کربن اکتیو می باشد. سطح داخلی سوراخ ها برای موازنه انرژی مولکول های ناخالصی را جذب می کنند چراکه این انرژی به کمک جاذبه مولکولی واندروالس بر اثر شکسته شده پیوند C-C ایجاد شده است.

طرز تهیه کربن فعال

مواد اولیه جهت تهیه کربن فعال یا کربن اکتیو ( پوست نارگیل, بادام, گردو, فندق).
برای تهیه کربن فعال ابتدا پس از خرد کردن آنها را درون کوره های پخت ریخته و پس از پخت آنها با دمای ۸۰۰ درجه آنها را تبدیل به زغال می شوند و با توجه به حفره های ریزی که بر سطح زغال ایجاد می شود. مواد عالی آب از قبیل رنگ بو طعم آب و رسوب درون این حفره می شوند و باعث حذف آنها از آب می گردد. نوع گرانول آن که از پوست نارگیل درست می شود که بهترین نوع کربن برای استفاده در دستگاه فیلتر کربنی به شمار می آید. قیمت کربن که از پوست نارگیل تهیه می شود گرانتر از سایر نوع آن می باشد. شرکت های سازنده کربن زیادی در ایران اقدام به ساخت کربن فعال نموده اند. و با توجه به مشکلات زیادی که در زمینه واردات پوست نارگیل و قیمت بالای آن می باشد. متاسفانه امروزه به بعضی از سازنده فیلتر کربنی اقدام به استفاده از آنتراسیت به جای کربن می کنند. کربن فعال را از پوست گردو فندق, بادم, تهیه می شود. که نوع گردوی آن گرانتر از دیگر محصولات می باشد.

کربن اکتیو در دستگاه فیلتر کربنی

ماده به کار رفته در دستگاه فیلتر کربنی ماده ای است که به صورت گرانولی یا پودری یافت می شود و جهت حذف رنگ و مزه و مواد آلی و مواد فنولی و کلر آب مورد بهره برداری قرار گرفته و بصورت فراوان در صنایع کاربرد دارد این ماده کربن اکتیو نام دارد.

تفاوت عمده در اساس کار فیلتر های تحت فشار کربنی و فیلتر های تحت فشار شنی در جابجایی سیلیس با کربن اکتیو می باشد و در دیگر ویژگی ها مشترک هستند.

فیلتر کربنی ، کربن اکتیو ، carbon filter

فیلتر کربن در تصفیه آب، به منظور جذب آلاینده های مختلف مثل مواد آلی ایجاد کننده طعم و بو و مواد آلی مصنوعی می باشد که از جمله کاربرد آن می توان استفاده در پیش تصفیه RO و خطوط تصفیه آب های معدنی و آشامیدنی و سایر نوشیدنی اشاره کرد. امروزه تقریباٌ در صنایع تصفیه آب و فاضلاب استفاده از فیلتر کربن فعال به عنوان یک ماده جاذب عمومیت یافته و جایگزین مناسبی برای سایر روش های پیشین مطرح شده است.

در تصفیه پیشرفته فاضلاب برای زدودن BOD و COD ، رنگ و بو روش بسیار موثر استفاده از دستگاه فیلتر کربن فعال است. مواد آلی موجود در پساب توسط کربن فعال جذب و سپس تجزیه می شود.

در فرآیند تصفیه آب به منظور حذف طعم، بو، رنگ، مواد آلی و کلر آزاد فیلتر های کربنی عمدتا بعد از فیلتر های شنی مورد استفاده قرار می گیرند. در این فرایند، که در نتیجه آب خروجی بدون هر گونه طعم، بو و رنگی خواهد بود توسط دستگاه فیلتر کربنی صورت می گیرد و آب از بستر ذغال کربن اکتیو گرانولی عبور کرده و رنگ و بوی آن توسط ذغال کربن جذب می شود. و نکته آخر اینکه شکل ظاهری این فیلترها همانند فیلترهای شنی می باشد.

کربن اکتیو ( زغال فعال ) چیست ؟

بسیاری از مواد مایع و گازها دارای مقادیری مواد ناخواسته و ناخالصی هستند. در برخی موارد این ناخالصی ها شامل میکروب ، باکتری ، مواد سمی و آلوده کننده های دیگر می باشند که با وجود درصد بسیار کم ، عملا شرایط نامطلوبی را ایجاد می کنند، بطوریکه طعم ، بو ، رنگ و خواص دیگر را تغییر می دهند. برای رسیدن به شرایط دلخواه در این گونه مایعات و گازها بایستی ناخالصی ها حذف شوند. یکی از بهترین روش های حذف ناخالصی ها ، حذف آنها به شیوه جذب سطحی می باشد.حتی در بسیاری مواقع تنها شیوه موثر نیز می باشد. زغال فعال ( charcoal active ) یک نوع جاذب قوی با جذب سطحی فوق العاده می باشد و در هیچ حلال شناخته شده ای حل نمی شود و برجسته ترین مشخصه آن حذف انتخابی آلاینده است و در برخی موارد برای بازیافت مواد نیز بکار می رود. میزان جذب زغال فعال به اندازه ساختار منافذ کربن و توزیع اندازه منافذ و همچنین اندازه و شکل مولکول های آلاینده بستگی دارد. شکل مقابل پدیده جذب و ساختار درونی زغال فعال را نشان می دهد.

از کربن فعال در دستگاه فیلتر کربن جهت تصفیه آب و زلال سازی و قلیایی کردن آب مورد استفاده قرار می گیرد.

درباره ی beducationir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *